Cestovní kancelář TURECKOTOURCestovní kancelář TURECKOTOUR

Nakupování

Nakupování v TureckuV Turecku je mnoho věcí výrazně levnějších než v Evropě, proto turisté nakupovat chtějí. V zemi je několik způsobů jak nakoupit. Převážná většina obchodů je otevřena každý den v týdnu od 09:00 do 00:00, pouze v neděli zahajují někteří obchodníci prodej až v odpoledních hodinách. Kromě klasických obchodů lze navštívit bazary. Trhy se alespoň jednou týdně konají v každém městečku, nebo jeho části. V Turecku při nakupování můžete smlouvat,nebo také ne. Zaleží na Vás, jakou formu nákupu si zvolíte! Oblíbeným předmětem, upomínajícím na dovolenou v Turecku, je například pletené zboží, balonové kalhoty, košile, halenky, ale i jemně cizelované práce z mědi a mosazi, zlaté náramky, proslulé vodní dýmky. V Turecku je vidíte na každém kroku. Jsou to korálky, přívěšky či dekorativní předměty. Všechny modré s bílým středem, který má připomínat oko. Pokud jste pozorní, všimnete si, že stejná oka mají Turci v autech a nad dveřmi. Naskýtá se otázka proč? Pokud jsou darována, nosí svému majiteli štěstí a blahobyt. Turci se většinou postarají o to, že alespoň jedno očko dostanete.

V Turecku taktéž můžete zakoupit i koření, čaj či sladkosti. Milovníci dýmky a tabáku si v této zemi taktéž přijdou na své. Za poměrně nízkou cenu si tady můžete zakoupit dýmky různých velikostí s různými hlavicemi. K dýmkám samozřejmě není problém dokoupit tabák všelijakých vůní a chutí. Velmi populární je však tabák jablečný a mátový.

Turecké bazary vás oslní atmosférou skutečného orientu se vším tím chaosem, pokřikováním, vůněmi a barvami. Jako všude, kde se shromažďuje velké množství lidí a hlavně turistů, i tady si dávejte pozor na své peněženky.

Výlety, které jsou organizovány cestovní kanceláří, jsou spojeny s návštěvou míst vhodných pro nákup atraktivního zboží. Tam lze velmi dobře smlouvat. Je výhodné smlouvat rovnou s manažerem obchodu. „Velký šéf“ vám může nabídnout i nejlepší cenu. Jeho podřízený má pravděpodobně nějaký limit, který bez svolení šéfa nemůže sám překročit, proto se neostýchejte a nechte si šéfa klidně zavolat. Počítejte s tím, že v obchodě, do kterého vás cestovní kancelář zaveze, zakoupíte kvalitní zboží.

Mezi nejoblíbenější suvenýry dovážené z Turecka patří jednoznačně koberce vyráběné ručně. Nakupování koberců je hotová věda. Na trhu se objevují dva druhy koberců strojové a ručně tkané. Cena koberce je závislá na počtu uzlíků a na materiálu, z něhož je vyroben. Ručně tkané koberce jsou hedvábné, bavlněné, vlněné nebo kombinace. Vězte, že nákup koberce je rituál, který se nesmí uspěchat. Některé cestovní kanceláře mají smlouvu s výrobnami koberců a zprostředkují vám tak výhodnou koupi – koberec pak nepodléhá clu! Takto je docela výhodné nakupovat zvláště dražší kousky.

Také zlato a šperky se v Turecku dají pořídit poměrně levně. V případě, že nakupujete u stánkových prodejců, dejte si pozor na jejich pravost. Nespoléhejte se ani na to, že vám prodejce vystaví nějaký certifikát. Mnoho cestovních kanceláří má smlouvu se zlatnictvími nedaleko letovisek, nebo přímo v nich. Tyto obchody jsou pak zárukou kvality.

V Turecku si nedělají starosti s ochrannými známkami. Triko nebo soupravu, kde by nebyl nápis Adidas, Puma, Nike nebo případně obrázek krokodýla snad ani neuvidíte. Nepočítejte ale s tím, že by to byly originály. Nicméně turecká bavlna patří k těm nejkvalitnějším na světe. Řiďte se proto jenom podle kvality konkrétního kusu a pak nebudete zklamáni. Rozhodně ale u pouličních prodejců nekupujte parfémy „světových značek“! Obdržíte pouze přibližnou napodobeninu za cenu cca 50 % originálu!

O nakupování v Turecku by se dala napsat celá tlustá kniha, možná dvě. Co nakupovat v tak pestré zemi a hlavně… jak to nakupovat.

Zpět