Cestovní kancelář TURECKOTOURCestovní kancelář TURECKOTOUR

Turecké nápoje

Tureckým národním nápojem je černý čaj a je nezbytnou součástí různých setkání a společenského života. Čaj je symbol pokoje a gesto pohostinství. Je velmi lahodný a osvěžující. Pěstuje se hlavně na černomořském pobřeží kolem Rize. Nabízí se doslova na každém kroku v malých sklenkách. V letním vedru působí skutečně zázračně proti žízni. Staré známé pravidlo říká, že ve velkém horku se mají pít horké tekutiny. Čaj se připravuje v přístroji s dvojitým dnem a velkou nádobou na vodu, nad kterou je menší nádoba se suchými čajovými lístky, kam se přidává malé množství horké vody. Po chvíli se čaj stáčí do malých skleniček a je vhodné jej dle chuti zředit vodou.

Pravá turecká káva se vaří v džezvě, malé měděné konvičce a s naším „turkem“ nemá nic moc společného. Objednat si ji můžete sade (bez cukru), orta (středně slazenou) nebo şekerli (sladkou).

K jídlu se většinou pije voda a především v létě je oblíbený ayran – mírně osolený a velmi osvěžující chladný jogurtový nápoj ředěný vodou. V mnohých restauracích a pouličních stáncích také nabízejí čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávu.

Z alkoholických nápojů zaujímá bezesporu co do oblíbenosti první místo raki zvané také lví mléko. Je to asi 45 procentní čirá vinná kořalka s anýzovou příchutí. Většinou se míchá s vodou a je pak mléčně zakalená.

Turecká vína jsou vesměs kvalitní. Nejznámější jsou polosuchá bílá a červená vína značek Villa Doluca, Marmara, Kavaklidere.

Oblíbené je také pivo. Příznivci zlatého moku zde najdou výběr značek jak světových, tak i kvalitních domácích, jako je např. Efes Pilsen.

Na zdraví !
(şerefe)

Turecké nápoje, turecký čaj, turecká káva, turecký ayran, turecké raki, turecké víno, turecké pivo Efes Pilsen

Zpět